Themes - Twenty Thirteen - en to fr translation catalogue (90 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
fr: Le thème de WordPress pour 2013 nous ramène au blog, avec un grand nombre de formats de publication, chacun s’affichant à sa propre manière, en toute beauté. Vous y trouverez de nombreux détails de mise en page, à commencer par le jeu de couleurs vives et les images d’en-tête assorties, une superbe typographie et de belles icônes, et une mise en page flexible qui fonctionne sur toutes les tailles d’écrans, grands ou petits.

en: Dark Sky
fr: Ciel sombre

en: Light Sky
fr: Ciel clair

en: Sunset Yellow
fr: Coucher de soleil jaune

en: Autumn Brown
fr: Marron d’Automne

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
fr: Publié le <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> dans<a href="%3$s" title="Aller sur %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: FAMOUS ASTRONAUTS
fr: ASTRONAUTES CÉLÈBRES

en: Informational List
fr: Liste informative

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
fr: Lorsque vous regardez les étoiles et la galaxie, vous avez l‘impression de ne pas être originaire d‘une planète en particulier, mais du système solaire.

en: Big Quote
fr: Grande citation

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
fr: Lorsque vous regardez <br>les étoiles et la galaxie, vous avez l‘impression de ne pas <br>juste être originaire d‘une planète en particulier, mais de tout le système solaire.

en: Callout Quote
fr: Citation de libellé

en: Space
fr: Espace

en: Write title…
fr: Rédigez le titre…

en: Decorative Columns
fr: Colonnes décoratives

en: Discover More
fr: Découvrez en plus

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
fr: Dans les années 1970, le centre de recherche Ames de la NASA a illustré certaines explorations sur ce à quoi pourraient ressembler les futures colonies spatiales. Cette pièce, illustrée par Rick Guidice, montre l‘intérieur d‘une colonie de forme toroïdale.

en: Exploring Space
fr: Exploration de l‘espace

en: Informational Section
fr: Section d’information

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
fr: Illustration d‘une colonie spatiale de la NASA, vue en coupe de la sphère de Bernal. L'‘ntérieur de la sphère est rempli de verdure et de maisons, et une étoile brille derrière la colonie.

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
fr: Illustration d‘une colonie spatiale de la NASA, vue en coupe, exposant l‘intérieur d‘une colonie toroïdale. Des arbres et des habitations densément peuplées bordent l‘intérieur du tore.

en: Solid orange square
fr: Carré orange plein

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
fr: Illustration d‘une colonie spatiale de la NASA, vue intérieure d‘une colonie spatiale cylindrique, à travers de grandes fenêtres. L‘intérieur contient des champs, des forêts et une rivière serpentant du premier à l‘arrière-plan. Des nuages bas sont suspendus au-dessus de la terre.

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
fr: Illustration d‘une colonie spatiale de la NASA, vue intérieure d‘une colonie en forme de tourbillon. Les espaces publics apparaissent au premier plan du tourbillon, tandis que les habitations, les collines et une rivière serpentent à l‘arrière-plan.

en: Solid red square
fr: Carré rouge plein

en: Decorative Gallery
fr: Galerie décorative

en: No Shadow
fr: Aucune ombre

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réflexion sur « %s »

en: Off-white
fr: Blanc crème

en: Light Brown
fr: Marron clair

en: Medium Brown
fr: Marron moyen

en: Dark Brown
fr: Marron foncé

en: White
fr: Blanc

en: Yellow
fr: Jaune

en: Light Orange
fr: Orange clair

en: Medium Orange
fr: Orange moyen

en: Red
fr: Rouge

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
fr: Archives des %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
fr: Archives par mot-clé&nbsp;: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

[ctx: header image description]
en: Star
fr: Étoile

[ctx: header image description]
en: Diamond
fr: Losange

[ctx: header image description]
en: Circle
fr: Cercle

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Thirteen nécessite au moins WordPress 3.6. Vous utilisez la version %s. Veuillez faire une mise à jour et réessayer.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: Full resolution
fr: Pleine résolution

en: Link to full-size image
fr: Lien vers l&rsquo;image originale

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
fr: Aller au contenu

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s le %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Sticky
fr: Épinglé

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
fr: Apparaît dans la barre latérale des articles et pages.

en: Secondary Widget Area
fr: Zone secondaire de widgets

en: Appears in the footer section of the site.
fr: Apparaît dans le pied de page du site.

en: Main Widget Area
fr: Zone principale de widgets

en: Navigation Menu
fr: Menu de navigation

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre critère de recherche. Veuillez réessayer avec d&rsquo;autres mots-clés.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt⋅e à publier votre premier article ? <a href="%s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: View all % comments
fr: Afficher les % commentaires

en: One comment so far
fr: Un commentaire pour le moment

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaire plus ancien

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réflexion sur « %2$s »
fr[1]: %1$s réflexions sur « %2$s »

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie&nbsp;: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
fr: Tous les articles par %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Voir tous les articles de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
fr: A propos %s

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;:

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
fr: C&rsquo;est plutôt gênant, vous ne trouvez pas&nbsp;?

en: Not Found
fr: Rien de trouvé

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;équipe WordPress
